Tenyészbika vásár 2025 február 5-én.

Tenyészbikák értékelési útmutatója

Fajta bemutatása

A charolais fajta legnagyobb erőssége a gyors növekedés. Természetesen a fajtán belül nagy különbségek vannak. Egy angol vizsgálat szerint 8.000 egyedi adatra támaszkodva a különböző fajták átlaga közötti különbség 225 kg és az egy fajtán belül mért legnagyobb különbség pedig 525 kg volt.
Ebben természetesen a környezeti tényezőknek is nagy szerepe van. A fajta nagy előnye a jó legelőkészség, és a jó tömegtakarmány hasznosítás.

A Charolais húsmarha jellemzői

Teljesen fehér, esetleg krémszínű, folt nélkül, a legtalálóbb elnevezése a “tejfölszín”. Akad néha tarka charolais is, mintegy atavisztikus visszaütésként, de ez nagyon ritka. A fajta színe azonban genetikailag nem teljesen stabil. Ez a keresztezésekben válik nyilvánvalóvá: vannak olyan charolais bikák, amelyek következetesen örökítik a fehér színt, míg más bikák után nem születik egységes színű keresztezett utód. Egyéb küllemi jellemzőket a következő táblázatok tartalmazzák.

A charolais bikák és tehenek átlagos testméretei (Forrás: Bodó, 1979)

Testméretek Bika Tehén
magasság (cm) 140 - 145 132 - 138
övméret (cm) 240 - 250 200 - 230
mellkasmélység (cm) 80 - 82 73 - 78
szárkörméret (cm) 26 - 27 21 - 22
A charolais fajta standardja (Forrás: Herd Book Charolais, cit: Landrieu, 2002)
Testtáj Jellemzője
orrnyálkahártya egységes világos, folt nélküli
fej arányosan széles homlok, egyenes fejél, kerek fehér szarv, széles szutyak
törzs mély mellkas, kerek mélyre húzódó bordák, vízszintes nagyon izmolt hát, széles és izmolt ágyék, enyhén “elmosódó”, de széles külső csípőszöglet, izmolt és jól kikerekedett far és lehúzódó comb, hasvonal párhuzamossága a hátvonallal
farok kiemelkedés nélküli, kifejezett
láb, lábvég jó szerkezetű, de túlzottan nem finom csontozatú
bőr nagyon rugalmas, összecsíphető

A magyar szürke F1 állományában például az 1960-ban a Hortobágyi Állami Gazdaságban végzett és nem publikált sikeres keresztezések alkalmából a Printemps nevű bika utódai teljesen vegyes színűek voltak, Pinard azonban következetesen, minden utódjára, kivétel nélkül a fajta színét örökítette. Ennek természetesen addig van jelentősége, amíg élve történik az értékesítés.


A charolais a nagytestű húsmarhafajták csoportjába tartozik. A kifejlett, átlagos tehenek 700-750 kg, a bikák 1100-1200 kg súlyúak. Emellett kiállításokon nem ritka az 1200 kg-ot elérő tehén és az 1600 kg-os bika sem. Emellett azonban az anyai tulajdonságokban is jeleskedik a fajta (könnyűellés: 92%-os, bikaborjak születési súlya: 48 kg, bikaborjak: 120 napos súlya, 179 kg) (Landrieu, 2002).


Nyugodt, szinte melankolikus természetével kiemelkedik a többi fajta közül, éppen ezért könnyen kezelhető. Ebből adódóan is a kezdő húsmarhatenyésztőknek viszonylag kevés gondot okoz. Nem igénytelen, de “tűrőképes” fajta. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy szélsőséges éghajlati körülmények között is sikerrel tenyészik pl. Spanyolországban, Mexikóban, Dél-Afrikában. Az USA, sot Magyarország egyes erősen aszályos területei is ezt példázzák (Domokos, 2000).

Fajta története

A Jura hegység helyi fajtájából alakult ki a charolais. Az õsi változat, a maihoz képest, izomszegény vegyeshasznosítású marha volt és tarka színû. Elsõsorban húsáért tartották, azonban fejték és igázták. A XVIII. századtól kezdték igás tulajdonságait fejleszteni. A nagyobb igaerõ érdekében szelekció indult a testnagyság növelésére. Késõbb a koraérés érdekében a durham (mai nevén shorthorn) fajtával nemesítették. Ez a keresztezés a koraérés mellett nagyobb faggyúsodást hozott és egységessé tette a fajtában a fehér színt. A XIX. sz. közepétõl fajtatiszta tenyésztés keretében erõteljes és sikeres szelekciót folytattak a megnövekedett faggyú mennyiségének kiküszöbölésére (Bodó, 1979).


1864-ben Neversben és 1882-ben pedig Charolles-ban alakult meg a fajta törzskönyvi szervezete, ezeket 1920-ban egyesítették. Nevers lett a központ, és Charolles adta a fajta nevét.


A tenyésztés során egyre inkább a hústermelés került elõtérbe. Tenyészcél volt a húsformák javítása, az izomzat növelése, a kevés faggyú, a lábak rövidítése, vigyázva arra, hogy a jó legelõkészség megmaradjon. 1952 óta mûködik a termelés-ellenõrzés szervezete. Ezt a munkát az ország területén mindenütt ellenõrzõ szövetkezetek végzik a fajta neversi központjának útmutatása szerint (Merielle és Vannuier, 1994).


Franciaországban két nagy tenyészkörzete alakult ki az egyik a Massif Central környékén (Nievre, Allier, Saone et Loire, Creuse megyék), a másik nyugaton az Atlani óceán táján (Vendée). Újabban az ország többi területén is terjed a fajta így a Pireneusok lábánál ill. a nyugati dombos vidékeken. Ma már a charolais fajtát világfajtának tekinthetjük. 1885-ben exportáltak charolais marhát elõször, azóta a világon mindenhová eljutott. Magát valamire becsülõ mesterséges termékenyítõ állomás tart charolais bikát és forgalmazza ennek a sovány hústermelésben világ-elsõnek számító fajtának a spermáját (Bodó, 1979).


Fõképpen a második világháború után növekedett meg ennek a fajtának a hatása a világban, a technikai fejlõdés, szállítás és a sperma mélyhûtés megoldása révén. Ma már jelentõs állományok vannak ebbõl a fajtából az összes európai országban, az Egyesült Államokban, Kanadában, Mexikóban, Oroszországban és a szovjet utódállamokban, de Dél-Afrikában és Ausztráliában is.

Borjúnevelés

A húsmarhatartás egyetlen hozama a borjú, ezért az ellési időszak a legnagyobb szakmai odafigyelést igényli az élve születés biztosítása és a megszületett borjak megtartása érdekében.

Legeltetés

A szarvasmarhatartás ott a legfejlettebb, ahol intenzív gyepen legeltetnek. Az állatok egyenletes termelésének alapja az egyenletes takarmányfelvétel. Ennek legjobb – bár munkaigényes – módja a napi adagolású legeltetés. A legelt fű a legértékesebb, mivel minden vitamin, illóolaj, a gyógyhatású növényeknél a hatóanyagok sokkal jobban hasznosulnak, ha legeléssel jut az állat szervezetébe, mint szilázs, vagy savanyítás útján. A kevésbé hatékony takarmányozást. A marhahústermelés minden formája közül a legjobbnak és legolcsóbbnak bizonyult a legelőn tartás.

Tenyészbikák

A tenyészbika előállítással elsősorban a fajta honosításában a kezdetektől részt vevő törzstenyészetek foglalkoznak. A tenyészbika kiválasztásánál csak az előírásoknak megfelelő állatokat regisztrálják. Ezek az előírások sokszor nem csak az ismert származásra, fajavérségre vonatkoznak, de küllemi bírálaton is át kell esniük és meg kell felelniük bizonyos elvárásoknak.

Új vonalak és lehetőségek a genetikailag szarvatlan charolais tenyésztésben

Talán túljutottunk azokon a vitákon, hogy melyik a jobb, a szarvatlan, vagy a szarvalt genetika. A piac igényli szinte kielégíthetetlenül a genetikailag szarvatlan charolais tenyészanyagot.
A fajtatiszta tenyésztésben a különböző fajták befejező vonalaként is a charolais megkerülhetetlen. A genetikailag szarvatlan állományunk fejlesztését a homozigóta vonalak felé visszük, hogy ne véletlenszerűen, hanem kiszámíthatóan minden utód genetikailag szarvatlan legyen. Nagyon kevés jó minőségű homozigóta szarvatlan tenyészállat van a piacon, ezért homozigóta embriókat vásároltunk kanadai és amerikai vonalakból, továbbá a saját tenyészetünkben meglévő kiemelkedő egyedekből is mostunk ki embriókat, így közel 100 embriót ültettünk be, hogy felgyorsítsuk ezen genetika fejlődését. A kővetkező évtől már 11 db homozigóta szarvatlan bikánk fedezett a gulyáinkon és egyre több állatot tudunk ajánlani értékesítésre ebből a konstrukcióból.

Néhány gondolat a szarvatlan örökléséről: 
Több mint egy évtizede ismert a szarvasmarha gén térképe, így az is mely tulajdonságokért melyik génpár (allél) felel. Így a szarvaltság allélje is ismert.

A nemzetközi jelölésben:

  • a szarvaltság (horn) génjét H-val jelöljük és ez a recesszív, azaz rejtett gén
  • a szarvatlanságét (polld) P-vel jelöljük és ez a domináns, azaz az erősebb meghatározó gén 

 

Ha a domináns gén P jelen van a gén-párban (PH) akkor mindig szarvatlan az egyed Szarvalt állatok mindig homozigóták a gén-pár ekkor (HH).

Különböző szarvaltságú állapotok párosítása

1.eset:

bika = HH (szarvalt)
tehén= PH (heterozig, szarvatlan)

utódok:

  1. apától H, anyától H = HH (szarvalt) = 25%
  2. apától H, anyától P = HP (szarvatlan) = 25%
  3. apától H, anyától P = HP (szarvatlan) = 25 %
  4. apától H, anyától H = HH (szarvalt) = 25%

 

Ez esetben 50% heterozigóta szarvatlan 50% szarvalt.

2.eset:

bika = HP (heterozig, szarvatlan)
tehén= PH (heterozig, szarvatlan)

utódok:

  1. apától H, anyától H = HH (szarvalt) = 25%
  2. apától H, anyától P = HP (heterozig, szarvatlan) = 25%
  3. apától P, anyától P = PP (homozig, szarvatlan) = 25 %
  4. apától P, anyától H = PH (heterozig, szarvatlan) = 25%

 

Ez esetben az utódok eloszlása: 25% szarvalt 50% heterozigóta szarvatlan 25% homozigóta szarvatlan.

3.eset:

bika = PP (homozig, szarvatlan)
tehén= HH (szarvalt)

4 különböző genotípusú utód:

  1. apától P, anyától H = PH (heterozig, szarvatlan) = 25%
  2. apától P, anyától H = PH (heterozig, szarvatlan) = 25%
  3. apától P, anyától H = PH (heterozig, szarvatlan) = 25 %
  4. apától P, anyától H = PH (heterozig, szarvatlan) = 25%

 

Ha homozigóta szarvatlan bikát használunk a szarvalt állományra, akkor minden utób heterozigóta szarvatlan lesz!

AHOL A KARAKTERES SZARV A PIACOSSÁG AKADÁLYA:


Még az 1980-as évek közepén jelentős mennyiségű charolais X magyar szürke bikát hizlaltunk. A súlygyarapodási eredmények igen jók voltak (akkori körülmények között 1200-1500 gr/nap). értékesítésnél egyetlen baj az volt, hogy a magyar szürke hozta a gyönyörű szép szarvát, de ezt a vevők nem díjazták. Ez ma is így van ennél a keresztezési konstrukciónál!


Azóta a jelentős méretűre (7-8 ezer) nőtt magyarszürke állomány piaci problémáinak egyik kitörési pontja lehet, a homozigóta szarvatlan charolais bika mint keresztezési partner a nem nukleusz tenyészeteken.


Kiugró húsformákat hozó könnyűellő szarvatlan charolais bikáink vannak, amelyek a szürkés gazdáknak jelentős eredmény javulást hozhat.


Természetesen a magyar szürke nukleusz állomány egy részénél pedig el kell kezdeni a nagyon kemény szelekciót a hús formák és a növekedési erély javítására, HOGY EZ A FAJTA IS MEGÁLLJON A SAJÁT LÁBÁN, ha elfogy az extra támogatás.


Bujdosó Márton

Találja meg az Ön számára legideálisabb tenyészbikát!

Homozigóta szarvatlan
1.485.000 Ft +5% ÁFA
540 kg
Heterozigóta szarvatlan
1.985.000 Ft +5% ÁFA
661 kg
Tájékoztatjuk, hogy a weboldalon, a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával Ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi. További információ

Tenyészbika vásár meghívó

Tisztelt Partnerünk!

A CHAROLAIS Kft. sok szeretettel meghívja Önt a 2025. február 5-én (szerda) 9 órakor, a Lajosmizsei Bartal telepen megrendezésre kerülő Tenyészbika Vásárra.

Ez az esemény különleges alkalom a magyar szarvasmarha-tenyésztés életében, hiszen a vásáron 20 homozigóta szarvatlan bika kerül értékesítésre – ilyen nagy számban egy helyen ritkán találkozhatnak ezzel a genetikailag kiemelkedő kategóriával! Emellett további 24 heterozigóta szarvatlan bika is várja új gazdáját.

Jöjjön el, és válasszon a kiváló minőségű tenyészbikáink közül!

Ha szeretne részt venni az eseményen, vagy többet megtudni róla, kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot. Hamarosan minden bikáról képeket és videókat teszünk közzé a weboldalunkon, hogy előre megismerhesse kínálatunkat.

Szeretettel várjuk:
CHAROLAIS Kft.

Breeding bull fair invitation

Dear Partner,

CHAROLAIS Ltd. warmly invites you to the Bull Sale to be held on Wednesday, February 5, 2025, at 9:00 AM at the Bartal Farm in Lajosmizse.

This event is a unique occasion in Hungarian cattle breeding, as 20 homozygous polled bulls will be available for purchase – an exceptional offering of this genetically outstanding category in one location! In addition, 24 heterozygous polled bulls will also be available.

Don’t miss this extraordinary opportunity to choose from our premium-quality breeding bulls!

If you would like to attend the event or learn more, please feel free to contact us. Soon, we will upload photos and videos of all the bulls to our website so you can preview the selection.

 

We look forward to welcoming you!
CHAROLAIS Ltd.

Pozvánka na veľtrh plemenných býkov

Vážený partner,

CHAROLAIS s.r.o. Vás srdečne pozýva na Výpredaj plemenných býkov, ktorý sa uskutoční v stredu 5. februára 2025 o 9:00 hod. na farme Bartal v Lajosmizse.

Táto udalosť je jedinečnou príležitosťou v oblasti maďarského chovu dobytka, keďže na predaj bude 20 homozygotne bezrohých býkov – takéto množstvo tejto geneticky výnimočnej kategórie je na jednom mieste skutočne raritou! Okrem toho bude k dispozícii aj 24 heterozygotne bezrohých býkov.

Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť a vyberte si z našich prémiových plemenných býkov!

Ak máte záujem zúčastniť sa podujatia alebo sa o ňom dozvedieť viac, neváhajte nás kontaktovať. Čoskoro na našej webovej stránke zverejníme fotografie a videá všetkých býkov, aby ste si ich mohli vopred prezrieť.

Tešíme sa na Vás!
CHAROLAIS s.r.o.